Početna strana > Hronika > Crna Gora: Usvojen izborni zakon u načelu
Hronika

Crna Gora: Usvojen izborni zakon u načelu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. septembar 2011.

Crnogorski parlament, glasovima poslanika vladajuće kolaicije i opozicione Socijalističke narodne partije (SNP), usvojio je danas izborni zakon u načelu, a njegovo konačno izglasavanje zavisi od ishoda pregovora premijera Igora Lukšića i opozicije o nazivu nastavnog predmeta o jeziku u obrazovnom sistemu Crne Gore.

Za izborni zakon u načelu glasalo je 60 poslanika Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratatske partije i SNP, protiv su bila četiri poslanika albanskih nacionalnih stranaka, dok predstavnici opozicionih Nove srpske demokratije i Pokreta za promene nisu prisustvovali glasanju.

Nakon glasanja za izborni zakon u načelu, predsednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić odredio je pauzu pre izjašnjavanja o zakonu u celinu, kako bi se, u međuvremenu, nastavile konsultacije vladajuće koalicije i opozicije o nastavnom predmetu.

Predsednik SNP Srđan Milić kazao je prethodno da će ta stranka na plenumu načelno podržati izborni zakon, ali će konačno glasanje zavisiti od toga da li će u pregovorima vlasti i opozicije biti obezbeđena ravnopravnost srpskog i crnogorskoj jezika u školama.

Lukšić i opozicija trenutno vode intenzivne pregovore kako bi postigli političko rešenje za pitanje naziva nastavnog predmeta u crnogorskim školama.

Za usvajanje izbornog zakona potrebna je dvotrećinska većina u crnogorskom parlamentu. Usvajanje izbornog zakona je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.

Predlozi za nazive školskog predmeta o jeziku u Crnoj Gori do sada su se razlikovali uglavnom u značima interpunkcije. Vladajuća koalicija je prvobitno predložila naziv "crnogorski/maternji jezik i književnost", a, zatim "crnogorski/srpski, bosanski, hrvatski, maternji jezik i književnost". Opozicija je predlagala "crnogorski, srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost", "Maternji jezik i književnost" i " crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost".

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner